13.36
15.16
18.21

...
Yerel

Kuşadası'nda Güvercinada Kalesi'nin tarihine ışık tutuluyor

Kuşadası'nda, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Güvencinada Kalesi'nin tarihine ışık tutacak olan Kuşadası Güvercinada Kalesi ve Şehir Surları Çalıştayı dün başladı. Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği bünyesinde  düzenlenen Çalıştayın ilk gününde öğretim üyelerinin oluşturduğu 5 kişilik bilim kurulu, Güvercinada Kalesi'ni dolaşarak surlarında araştırma yaptı. Daha sonra kalenin burcuna çıkan heyet duvarlardaki eski yazıları fotoğrafladı. Bilim kurulu bugün Tarihi Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ile 'Kale Kapısı' olarak isimlendirilen bölgede araştırma yaptı.

 'DAHA ÇOK BİLGİYE ULAŞMAYI AMAÇLIYORUZ'

 Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer de eşlik etti. Yarın bitecek olan çalıştaydan elde edilecek veriler rapor haline getirilerek kitapta bir araya getirilecek. 

'BULGULAR HALKLA PAYLAŞILACAK'

 Çalıştayda, elde edilen bulguların paylaşılması için özel bir otelde halka açık panel organize edilecek. Ocak ayında ise çalışmaların sonucunu içeren kitap yayımlanacak. Kuşadası Güvercinada Kalesi ve Şehir Surları Çalıştayı'na Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. BAZİLİKA DEĞİL KİLİSE Kazı başkanı ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Daş, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bülent Çelik ile ADÜ Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Dr. Mükerrem Kürüm de katılıyor. 'KUŞADASI'NIN SİMGESİ' Güvercinada Kalesi'nin Kuşadası için çok özel bir simge olduğunu bildiren Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz, "Amacımız tarihi kalenin geçmişinin tam ve doğru olarak bilinmesini sağlamak. Çalıştayı gerçekleştirmemizde emeği geçen başta akademisyenler olmak üzere herkese teşekkür ederim" dedi. Bilim kuruluna Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Umut Tuncer ise "Kuşadası her yıl dünyanın farklı ülkelerinden milyonlarca turist ağırlıyor. Güvercinada Kalesi, 'Ceneviz Ticaret Yolu'nda Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri' dosyası kapsamında yapılan başvurunun Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca UNESCO'ya sunulmasının ardından yapılan değerlendirme neticesinde Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmeye hak kazandı. Çalışmayla kalenin geçmişiyle ilgili daha çok bilgiye ulaşmayı amaçlıyoruz" diyerek konuşmaya son verdi.

İlgili Haberler