Vaka: 26,398

İyileşen: 27,160

Vefat: 213

Vaka: 26,398

İyileşen: 27,160

Vefat: 213

8.6957
10.1886
11.8925

...
Şehir Hakkında

Gezilecek Yerler

Aydın'ın Gezilecek yerleri

 

 • Altınkum Plajı

Aydın'ın Didim ilçesinde yer almaktadır. Bu plaj ismini altına benzer sap sarı kumsalından almıştır. Ege Bölgesi'nin popüler plajlarından biridir. Bir yılın yaklaşık 280 günü güneş alan bu plajda tatilciler yaz ayları yanı sıra ilkbahar ve kış aylarında bile güneşlenmektedir.

Altınkum Plajı Nerede? Altınkum Plajı Ücretli Mi? Nasıl Gidilir? - Seyahat Haberleri
 • Milet Antik Kenti

Antik kent sınırları içerisinde 15.000 kişilik tiyatrosu, MS 1. yüzyılda inşaa edilen Delphinion'u, Güney Agora ve Faustina Hamamı görülmesi gerekir. Antik kent çevresinden çıkartılan tarihi eserler ise Milet Müzesi içerisinde sergilenmektedir.

Milet Antik Kenti – Bodrum'da Gezilecek Yerler | Bodrum, Gezi, Yaşam, Eğlence, Etkinlik ve Lezzet Günlüğü
 • Kadınlar Plajı

Osmanlı Dönemi'nde sadece kadınlar kullandığı için plaj adını buradan almaktadır. Kadınlar Denizi Mahallesi'nde yer alıyor olan bu plajın sahilinin ip ince kumu, denizin masmavi görünümü ve tertemiz olması ile mavi bayrak ödülüne layık görülmüştür. 

Türkiye'deki en iyi kadınlar plajı: 10 farklı yer - SEYAHAT Haberleri
 • Alabanda Antik Kenti

Alabanda Antik Kenti'nde Karia tipi tarihi yapıları görebilirsiniz. Hitit, Aka ve Roma uygarlıklarının yaşamını sürdürdüğü bu antik kentte bilinmeyen daha farklı uygarlıklar uzun yıllar yaşamını sürdürmüştür.

Tapınaklar Diyarı Alabanda Antik Kenti | Tatil Dükkanı Blog
 • Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe'nin kullandığı eşyalar bilirkişiler tarafından bu müzeye bağışlanmıştır. Çevrede bulunan yerli halk müzeleştirme çalışmalarına yardım ederken müzede sergilenmesi üzerine uygun eşyalarını müzeye bağışlamıştır. Yörük Ali Efe'nin Muslukuyu Mezarlığı'nda yer alan mezarı Bakanlar Kurulu tarafından onaylanıp müzenin bahçesine taşınmıştır.

Yenipazar Yörük Ali Efe Müzesi - Aydın Turist Rehberleri Odası - www.atro.org.tr
 • Arpaz Beyler Konağı

Konağın içerisinde yer alan odalar, erzak dolapları, tavanlarında yer alan çarkıfelek motifleri ve 19. yüzyıla ait ahşap işçiliklerin görülmesi gerekir. Konağın tam karşısında yer alan Arpaz Kalesi ise geniş açılı konumundan dolayı konağın güvenliğini sağlamak için yapılmıştır.

Little-known Arpaz Beyler: Ottoman vs Medieval. Insider tip!
 • Kaplıcalar

Yerkürenin şifa dağıtan sularına Aydın ili çevresinde sıklıkla rastlanmaktadır. Aydın sınırları içerisinde yer alan Germencik, İmamköy, Buharkent, Ortakçı ve Söke gibi birbirinden farklı noktalarda kaplıcalar bulunmaktadır. 

En ucuz kaplıcalar nerede? Termal kaplıca ücretleri - SEYAHAT Haberleri
 • Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu, Aydın'a bağlı Bozdoğan ilçesinde yer almaktadır. Bozdoğan Aydın il merkezine yaklaşık 95 kilometre uzaklıkta bulunan bu kanyon 380 metre yüksekliğinde ve 6 kilometre uzunluğundadır. Kanyonun en üst tepesinden mükemmel manzaraya kuş bakışı bakabileceğiniz ve tekne turu yapabileceğiniz bu kanyondur. 

Arapapıştı Kanyonu Aydın | Görülesi

 

 • Aphrodisias Antik Kenti

Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren 17. varlığı olan Aphrodisias Antik Kenti, 1958 senesinde Ara Güler tarafından keşfedilmiş.

Aphrodisias Antik Kenti UNESCO listesinde

 

 • Zeus Mağarası

Denizin tuzlu suyu ile dağdan gelen tatlı suyun birleşiminden oluşan mağaranın suyu dört mevsim boyunca 5 derecedir. Zeus Mağarası'nın çamuru ve suyu hakkında şifa kaynağı olduğu söylenmektedir. Zeus Mağarası, derinlik olarak yaklaşık 10 - 15 metredir olup Kuşadası'nın 'Saklı Cenneti' olarak tabir edilmektedir. 

Zeus Mağarası Nerededir? Zeus Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

 

 • Güvercinada Kalesi

Liman üzerinden gelebilecek saldırıları bertaraf etmek amacı ile yapılan adanın içerisinde 3 metre uzunluğunda sıra sıra dizilmiş surlar ve iç kale bulunmaktadır. Bu kaleye ise Güvercinada Kalesi adı verilmiştir. Güvercinada zaman içerisinde Kuşadası ilçesinin sembolü haline gelmiştir.

Güvercinada UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde| HT Gastro

 

 • Tralleis Antik Kenti

Tralleis Antik Kenti, Aydın şehir merkezinden yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta Kemer Mahallesi'nde bulunmaktadır. Tralleis kelime anlamına bakıldığı zaman halkın kenti anlamını taşır. Kestane Dağı yamacına kurulan üç gözlü yapı olarak bilinen bu antik kentin hamam, tiyatro, agora ve stadium yapıları bulunmaktadır.

Tralleis

 

 • Aydın Arkeoloji Müzesi

Müze bodrum, giriş ve 1. kattan oluşmaktadır. Ziyaretçilerin müzeyi rahat bir şekilde gezebilmesi için engelli ve normal üzere asansör bulunmaktadır. Sergi salonu, 130 kişilik çok amaçlı salonu ve çocuk atölyesi bulunmaktadır. Arkeoloji Müzesi yapımında taş, cam, pişmiş toprak ve sikkeler kullanılmıştır. Aydın ili çevresinde çıkartılan tarihi eserlerin birçoğu bu müzede sergilenmektedir.

AYDIN ARKEOLOJİ MÜZESİ | Kültür Portalı

 

 • Kurşunlu Manastırı

Kurşunlu Manastırı, Aydın'ın ilçesi Kuşadası'nın Davutlar Mevkii'nde yer almaktadır. 11. yüzyıla ait tarihi yapılardan biri olan bu manastır Bizanslılara ait olduğu düşünülmektedir. Kurşunlu Manastırı içerisinde keşiş odaları, mutfak, kiler, yemekhane, mezarlık, sur mahzeni ve savunma odaları bulunmaktadır.

Kurşunlu Manastırı hakkında bilmeniz gereken her şey! - Aydın'da

 

 • Saplı Ada

Ege Bölgesi'nde meydana gelen volkanik patlama sonrasında etrafa saçılan lav akıntıları ile oluşan bu ada doğal sit alanı olarak kabul edilmiştir. Akbük'ün tepelerinden bu adaya bakıldığı zaman kaşığa benzediğine dair söylentiler vardır. Deniz seviyesi düşük olduğu zamanlar kıyı şeridinden adaya doğru yürüyerek geçebilirsiniz.

Aydın Saplı Ada | Güzel Yerler | Gezi Rehberiniz...

 

 • Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Milli Park, Aydın'a bağlı Kuşadası ile Söke ilçeleri arasında yer almaktadır. Hem ulusal hem de uluslararası önemli bir konuma sahip olan bu park kuş türü, sualtı zenginlikleri, tarihi ve kültür zenginlikleri bakımından doğa harikasıdır. Türkiye'nin Anadolu’sunda yer alan bütün bitki türlerini tek bir çatı altında toplayan Milli Park toplam 27.598 hektarlık bir alana yayılmıştır. Büyük Menderes Deltası Milli Parkı içerisinde 256 kuş türü, 804 bitki, 28 memeli ve 42 çeşit farklı sürüngen bulunmaktadır. Hem mavi hem de yeşilin tonlarını içerisinde barındıran bu parkın kuş gözetleme kulesi, botanik tur yolu, seyir tepesi ve bisiklet parkuru bulunmaktadır.

Dilek Yarımadası - Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Aydın'ın Kuşadası ve Söke ilçeleri arasında yer alıyor | Geziler, Seyahat, Turizm

 

 • Bafa Gölü

Şehir merkezine 90 km mesafede yer alan Bafa Gölü, Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olmasının yanı sıra bölgenin önemli kuş gözlem alanlarından biridir.

Bafa Gölü'nün ilginç coğrafyası - Seyahat Haberleri

 

 • Doğanbey Köyü

Aydın’ın Söke ilçesine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan tarihi bir köydür. Köyün ve yakın çevresinin tarihi M.Ö. 7.yüzyıla kadar uzanmaktadır. 

DOĞANBEY KÖY KEŞİFLERİ | Yolculuk Terapisi